cannabis
Konopie
to nasza pasja!
polski producent konopi

Mircen

Najpopularniejszy z terpenów.

Powszechnie kojarzony z marihuaną zapach, ma swoje źródło w mircenie należącym do grupy terpenów. Mircen to monoterpen, czyli najprostszy związek grupy terpenów. To naturalny organiczny węglowodór który powstaje w wyniku fotosyntezy. Według analiz chemicznych wagowo stanowi on połowę wszystkich terpenów w danej roślinie. Terpeny to drobne cząsteczki używane przez rośliny między innymi do komunikacji i odstraszania szkodników. Profil terpenowy każdej z roślin ma istotny wpływ na jej działanie, ponieważ to on decyduje czy dana roślina będzie wywierała bardziej relaksujący czy pobudzający efekt na człowieka. Mircen występuje między innymi w chmielu, liściach laurowych, natce pietruszki, bazylii czy mango. Jaki jest jego zapach? Piżmowo-korzenny z nutką goździków, ziemisty.

 Działanie mircenu

Według badań Dr. Ethana B. Russo przeprowadzonych w 2008 roku mircen zawiera istotne właściwości przeciwbólowe. Mechanizm jego działania jest zbliżony do opioidowych leków przeciwbólowych, natomiast nie powoduje on uzależnienia. Jego działanie nie ogranicza się jedynie do uśmierzania bólu, może on docierać również do jego przyczyn. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły, iż ma on także działanie przeciwzapalne.

Mircen najbardziej jest jednak znany ze swojego działania relaksującego ciało i umysł. Może mieć on również silne działanie uspokajające i usypiające. Zawierające ten terpen zioła używane są bowiem jako środki nasenne.

Wciąż niezbędne jest wykonanie kolejnych badań, które pomogą nam wyjaśnić korzystny wpływ konopi na nasz organizm. Jednak już teraz wiedząc o ich bogatych składnikach i drogocennych właściwościach możemy korzystać z ich dóbr dogodną dla siebie metodą.