cannabis
Konopie
to nasza pasja!
polski producent konopi

CBG

Kannabigerol czyli CBG to naturalnie występujący w konopiach związek należący do fitokannabinoidów pośród których, oprócz psychoaktywnego THC są nie wykazujące żadnych odurzających właściwości CBD, CBN, CBC i wiele innych. Jest prekursorem dla innych kannabinoidów dlatego też nazwano go "matką wszystkich kannabinoidów". CBG jest produktem przejściowym a jego koncentracja w większości odmian tych roślin jest niewielka.

Przemysłowe odmiany konopi  zawierają większe ilości CBG od pozostałych odmian, w wyniku obecności genu recesywnego, który z kolei odpowiada za obecność wadliwego enzymu. Syntaza (wadliwy enzym)wykazuje ograniczoną zdolność do przekształcania CBGA w inne kwasy kannabinoidowe. Dzięki temu, w tych odmianach konopi, występuje bardzo wysokie stężenie CBG przy niskim stężeniu THC. W  niektórych odmianach nie przekracza ono 0,001%. Odmiany te zwane są "CBG accumulating plants" czyli w dosłownym tłumaczeniu "rośliny magazynujące CBG".

W związku z jego dotychczasową trudną dostępnością jest ciągle przedmiotem badań, które już są bardzo obiecujące. Dotychczas przeprowadzone, pokazują duży potencjał tego związku i możliwość jego szerokiego farmakologicznego zastosowania. CBG przejawia silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne, z działaniem mocniejszym niż powszechnie dostępne na rynku środki przeciwbólowe. Jak dotąd CBG jest jedynym znanym kannabinoidem, który wpływa na powstawanie nowych komórek nerwowych czyli na neurogenezę.